Zamek Kmitów


32-720 Nowy Wiśnicz

Szczegóły Galeria zdjęć Lokalizacja
Ekspozycje i atrakcje
Zamek w Nowym Wiśniczu

Nowy Wiśnicz to miejscowość położona 35 km na południowy-wschód od Krakowa. Główną atrakcją tego regionu, zdecydowanie przyciągającą uwagę turystów jest niewątpliwie zamek Kmitów i Lubomirskich. Położony jest przy trasie z Bochni do Limanowej na wzniesieniu dominującym nad okolicą. To jedno z najcenniejszych w Polsce dzieł wczesnobarokowej architektury rezydencjonalno – obronnej. Po długotrwałej renowacji udostępniony został do zwiedzania jako obiekt architektoniczny. We wnętrzach zamkowych znajduje się ekspozycja makiet zamków polskich, naczyń miedzianych, prezentowane są także wystawy czasowe z zakresu historii i sztuki.

Korpus zamku, który składa się z wczesnobarokowych form z fragmentami renesansowymi, zbudowany jest na planie czworoboku z wewnętrznym dziedzińcem i zwieńczony czterema basztami w narożach. Od północno – wschodniej strony znajduje się kaplica z 1621 roku, a od południowo – wschodniej tzw. Kmitówka, pierwotnie w XVI w. budynek był wolnostojący. Na II piętrze zamku, przy sali rycerskiej, znajduje się dzisiaj galeria widokowa.

Podczas zwiedzania twierdzy w Nowym Wiśniczu można poczuć powiew historii, atmosferę tamtego okresu oraz poznać obyczaje jego mieszkańców. Jest to o tyle proste, że twierdza stanowi jedną z najlepiej zachowanych barokowych rezydencji w Polsce, a zarazem jedno z najpiękniejszych dzieł polskiej sztuki obronnej.

Rys historyczny
Zamek w Nowym Wiśniczu

jest malowniczo usytuowany na zalesionym wzniesieniu. Historia zamku rozpoczyna się w II połowie XIV wieku, kiedy to Jan Kmita herbu Szreniawa zbudował niewielki zamek z jedną wieżą, otoczony palisadą i wałem ziemnym. Następni właściciele rozbudowywali budowlę o kolejne wieże i umocnienia. Największy rozkwit twierdzy przypadł na czasy rządów Piotra V, wojewody krakowskiego i marszałka wielkiego koronnego.

Przez wieki, zamek wielokrotnie przechodził z rąk do rąk. W 1593 roku jego właścicielem został Sebastian Lubomirski. Lubomirski oraz jego syn Stanisław gruntownie przebudowali zamek i dodali mu jeszcze więcej świetności. 23 lata później junior Lubomirski u podnóża zamku ufundował miasto Nowy Wiśnicz. Stanisław ufundował również klasztor karmelitów bosych, znajdujący się powyżej zamku. Obecnie w budynkach klasztoru mieści się zakład karny.

Z założenia i przeznaczenia zamek w Nowym Wiśniczu miał być budowlą obronną. Był tak przystosowany, aby przetrwać nawet 3-letnie oblężenie bez konieczności kontaktowania się ze światem zewnętrznym. Jednak sprawdziło się to niestety w teorii. Życie napisało zupełnie inny scenariusz - w 1655 roku budowla została bez obrony zajęta przez Szwedów, którzy rozgrabili zamek, wywożąc stąd aż 150 wozów pełnych kosztowności i dzieł sztuki. Od tamtego czasu zamek zaczął popadać w ruinę. W 1831 roku został ostatecznie zniszczony przez pożar. Na początku XX wieku Zjednoczenie Rodowe Lubomirskich rozpoczęło odbudowę zamku, jednak wojna przerwała ich starania. Po wojnie w 1945 roku twierdza znalazła się wreszcie w rękach państwa. Do dzisiaj trwają prace konserwacyjne zamku, na którym ma mieścić się ośrodek kulturalno-artystyczny.

Dni i godziny otwarcia

Godziny zwiedzania:

od 1 kwietnia do 31 października:

poniedziałki, wtorki, środy i czwartki - 9.00-16.00

piątki 9.00-17.00

soboty 10.00-17.00

niedziele i święta 10.00-18.00

poza sezonem turystycznym od 1 listopada do 31 marca

w każdy dzień za wyjątkiem I dnia świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy od godz. 9.00-16.00

Cennik

Cennik wstępu na teren zamku:

bilet normalny - 8 zł

bilet ulgowy - 5 zł 

 

Aby dodać opinię, musisz się zalogować lub zarejestruj nowe konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz.

W pobliżu

Zaloguj się, aby dodać obiekt do Inteligentnego planera podróży
 

szukaj w tekście
Grupa:
Kategoria:
Województwo:
Miejscowość:

Twój obiekt w naszej bazie? Nic trudnego!

Wypełnij szybko i łatwo
formularz zgłoszeniowy!


Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file(http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric) [function.simplexml-load-file]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: I/O warning : failed to load external entity "http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric" in /includes/classes/class.weather.php on line 51
Temperatura: Ciśnienie: hPa Wiatr: km/h Wilgotność: %
 
 
Portal turystyczny prezentujący atrakcje w Polsce serdecznie wita wszystkich miłośników aktywnej turystyki. Na naszych stronach prezentujemy Wam miejsca, w których aktywna turystyka dostępna jest dla każdego i w różnej formie: windsurfing, nurkowanie czy narty. Znajdziecie u nas także noclegi w Polsce, w miejscowościach takich jak np. Zakopane, Kraków, Gdańsk, Wrocław czy Sopot. Pokażemy Wam również gdzie warto odwiedzić spa&wellness....