Zamek Królewski w Warszawie

Plac Zamkowy 4
Warszawa

Szczegóły Galeria zdjęć Lokalizacja
Ekspozycje i atrakcje
Zamek Królewski w Warszawie

to barokowo-klasycystyczny zamek królewski, znajdujący się w Warszawie przy placu Zamkowym. To ówczesna siedziba najwyższych władz państwa - sejmu oraz licznych urzędów koronnych. Dzisiaj Zamek Królewski stanowi niezwykle istotny Pomnik historii i sztuki polskiej. Usytuowany jest na lewym brzegu Wisły, na terenie dawnego grodu książęcego. To jedno z najważniejszych historycznie miejsc w stolicy.

Zwiedzający mogą obejrzeć wnętrza zamku urządzone w zespołach zgodnie z ich funkcją reprezentacyjo-państwową lub mieszkalną. Na parterze, skupione wokół dawnej Izby Poselskiej znajdują się wnętrza urzędowe oraz Zespół Pokoi Dworskich. Tu podziwiać można głównie dzieła sztuki z XVI i XVII w., a wśród nich m.in. portrety królów polskich w Komnacie Głównej - Zygmunta Starego, Bony Sforzy i Stefana Batorego. Sale Sejmowe stanowią: Dawna Izba Poselska z odtworzonymi na sklepieniu herbami 32 ziem i województw dawnej Rzeczypospolitej, Nowa Izba Poselska i Sala Senatorska. W tej ostatniej uchwalono Konstytucję 3 Maja.

Apartament Księcia Stanisława, bratanka króla Stanisława Augusta składa się z trzech pokojów: Antyszambry, Pokoju Towarzyskiego i Gabinetu oraz związanej z nimi Galerii Czterech Pór Roku. W Pokojach Matejkowskich eksponowane są obrazy Jana Matejki m.in. Rejtan i Batory pod Pskowem.

W apartamentach Wielkim i Królewskim znajdują się m.in. obrazy Canaletta i Marcela Bacciarellego, zrekonstruowany plafon Jana Bogumiła Plerscha, rzeźby Andre Lebruna i Giacomo Monaldiego, brązy Philippa Caffieriego i meble francuskie z drugiej połowy XVIII wieku. Na drugim piętrze Galeria Sztuki Zdobniczej prezentuje blisko 200 przedmiotów z XVII i XVIII w., w tym dekoracyjne brązy, srebra, ceramikę, szkło, meble, tkaniny i wyroby jubilerskie pochodzące z Fundacji Ciechanowieckich i Lanckorońskich, a także z dawnego wyposażenia zamku. Dla zwiedzających udostępnione jest także wnętrze Gabinetu Prezydenta Ignacego Mościckiego. Wypełniają go m.in. meble z wyposażenia Kancelarii Prezydenta PR, portrety wybitnych polityków z lat 1918-1939, fotografie rodziny Mościckich. Pokój Orderowy obrazuje historię orderów polskich od XVII w. po czasy współczesne, zawiera także klejnoty pochodzące ze Skarbca Nieświeskiego Radziwiłłów. W Gabinecie Numizmatycznym eksponowanych jest ponad trzy tysiące monet i medali polskich od średniowiecza do współczesności. Wyposażenie Pokoju Władz Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie pochodzi z londyńskiej siedziby Prezydenta i rządu RP. W Galerii Lanckorońskich eksponowane są cenne obrazy. Wśród nich dwa dzieła Rembrandta z dawnej kolekcji Króla Stanisława Augusta. W piwnicach zamkowych prezentowane są dwie wystawy stałe: „Wystawa moździerzy z daru prof. Krzysztofa Górskiego z Genewy” oraz „Rzeczy codzienne z wykopalisk zamkowych i staromiejskich”.

Okalający Zamek ogród towarzyszy mu od początku jego dziejów. Rozciąga się między Zamkiem a Wisłą, na stromej skarpie i u jej podnóża. Zajmuje powierzchnię ok. 2,5 hektara.

Obecnie w Zamku Królewskim mieści muzeum wnętrz z bogatymi zbiorami malarstwa, rzeźby i rzemiosła artystycznego. Odbywają się tu także oficjalne uroczystości państwowe.

Rys historyczny
Zamek Królewski Warszawa

Początki Zamku Królewskiego sięgają XIV w. Wówczas powstała Wieża Wielka (dzisiejsza Wieża Grodzka). Zamek był rozbudowywany w XVI i XVII w., za czasów Zygmunta III Wazy. W wyniku tego uzyskał kształt zamkniętego pięcioboku. Zamek Królewski to dawna, średniowieczna rezydencja książąt mazowieckich. Taką funkcję spełniał aż do 1526 roku. Do 1569 właśnie tutaj odbywały się obrady Sejmu Rzeczypospolitej. Do 1795 był siedzibą królów polskich. Pierwsze zniszczenia Zamku przyniosły wojny ze Szwecją w połowie XVII w. Potem, za panowania Wettinów królewska rezydencja powoli odzyskiwał swoją świetność. W drugiej połowie XVIII w. Jan Christian Kamsetzer, Marcello Bacciarelli, Dominik Merlini, artyści zatrudnieni przez Stanisława Augusta przebudowali wnętrza komnat, tworząc Apartamenty: Wielki i Królewski. W latach 1922-1939 podjęto w nim prace remontowe i wyposażono wnętrza w rewindykowane meble i dzieła sztuki. Druga wojna światowa w Warszawie przyniosła tragiczne żniwo. Nie uchronił się przed tym także Zamek Królewski. We wrześniu 1939 roku Zamek został zbombardowany. Potem w 1944 roku został zburzony przez hitlerowców. Zdołano uratować niektóre elementy wystroju wnętrz i dzieła sztuki. Jego odbudowę rozpoczęto dopiero na początku lat siedemdziesiątych i trwała ona aż 13 lat. Od 1979 roku funkcjonuje jako instytucja państwowa - Zamek Królewski w Warszawie, Pomnik Historii i Kultury Narodowej. W pełni udostępniano go do zwiedzania w 1984 roku.

Od 1995 roku trwały prace nad konserwacją Arkad Kubickiego i rekonstrukcją ogrodów zamkowych. W kwietniu 2009 r., nastąpiło uroczyste otwarcie Arkad Kubickiego, które wpisały się stały się w nową, kulturalną przestrzeń na mapie Warszawy.

Dni i godziny otwarcia

Godziny otwarcia muzeum w okresie letnim, od 2 maja do 30 września 2010 r.

 

 

Zwiedzanie Zamku Królewskiego w Warszawie

od 2 maja 2010 r. do 30 września 2010 r.

 

 

 

Trasa Zamek

Arkady Kubickiego
- wystawy

Wystawa kobierców wschodnich

Gabinet
Numizmatyczny

poniedziałek - sobota

1000-1800

1000-1800

1200-1500
otwierana
na życzenie

1000-1800
otwierana
na życzenie


niedziela
  

1100-1800

1100-1800

1200-1500

1100-1800

 

 

UWAGA:
-Arkady Kubickiego i Ogród Zamkowy
, otwarte w sezonie letnim do godz. 2200

- kolorem oznaczono ekspozycje dostępne bezpłatnie

 

Ostatnie wejście na 1h przed zamknięciem ekspozycji.

W 2010 r., Zamek jest NIECZYNNY:

1 maja
(sobota)
3 czerwca
(Boże Ciało)

Cennik

Ceny biletów

Podane ceny zawierają podatek VAT.

 

TRASA ZAMEK
  Apartamenty: Wielki i Królewski
, (m.in. Sale: Rady, Wielka, Rycerska, Tronowa, Stara Audiencjonalna, Canaletta, Sypialnia, Kaplica, Pokoje Żółty, Zielony, Marmurowy)

Bilet normalny

22,00 zł

Bilet ulgowy

14,00 zł

Bilet rodzinny*

13,00 zł/os.

 

* Przysługuje dzieciom do lat 17 i towarzyszącym im rodzicom.


Przewodnicy oprowadzają na życzenie.

oprowadzanie w j. polskim

80,00 zł

oprowadzanie w języku obcym

100,00 zł

 

ARKADY KUBICKIEGO
 
wystawa w nadbudowie Arkad oraz stancje i tunel historyczny

 

Bilet normalny

8,00 zł

Bilet ulgowy

4,00 zł

 

Wstęp do samych Arkad i ogrodów jest bezpłatny.

 

WYSTAWA KOBIERCÓW WSCHODNICH W PAŁACU POD BLACHĄ
dostępna na życzenie zwiedzających

Bilet normalny

6,00 zł

Bilet ulgowy

4,00 zł

 

GABINET NUMIZMATYCZNY
dostępny na życzenie zwiedzających

Bilet normalny

12,00 zł

Bilet ulgowy

6,00 zł

 

 

KONCERTY

 

Bilet normalny

32,00 zł

Bilet ulgowy

16,00 zł

Koncerty młodych muzyków

13,00 zł 
Słowa kluczowe: Zamek Królewski, Zamek w Warszawie, Starówka, Stare Miasto,

Aby dodać opinię, musisz się zalogować lub zarejestruj nowe konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz.

W pobliżu

Zaloguj się, aby dodać obiekt do Inteligentnego planera podróży
 

szukaj w tekście
Grupa:
Kategoria:
Województwo:
Miejscowość:

Twój obiekt w naszej bazie? Nic trudnego!

Wypełnij szybko i łatwo
formularz zgłoszeniowy!


Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file(http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric) [function.simplexml-load-file]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: I/O warning : failed to load external entity "http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric" in /includes/classes/class.weather.php on line 51
Temperatura: Ciśnienie: hPa Wiatr: km/h Wilgotność: %
 
 
Portal turystyczny prezentujący atrakcje w Polsce serdecznie wita wszystkich miłośników aktywnej turystyki. Na naszych stronach prezentujemy Wam miejsca, w których aktywna turystyka dostępna jest dla każdego i w różnej formie: windsurfing, nurkowanie czy narty. Znajdziecie u nas także noclegi w Polsce, w miejscowościach takich jak np. Zakopane, Kraków, Gdańsk, Wrocław czy Sopot. Pokażemy Wam również gdzie warto odwiedzić spa&wellness....