Zamek Krzyżtopór

Ujazd 73
27-570 Iwaniska

tel.: 158601133
Wyślij wiadomość e-mail
Strona www
Szczegóły Galeria zdjęć Lokalizacja
Ekspozycje i atrakcje

Zamek Krzyżtopór (dawniej Krzysztopór) znajduje się w miejscowości Ujazd (województwo świętokrzyskie), gmina Iwaniska.

Nazwa fortecy na przestrzeni lat ewoluowała. Krzyż był symbolem wiary i polityki wojewody, topór herbem jego właścicieli - Ossolińskich. Oba te symbole są umieszczone na bramie wjazdowej do zamku. Sam budowniczy nazywał zamek mianem Krzysztofory.

Powierzchnia zamku wraz z jego budynkami wynosi około1,3 hektara. Długość murów fortyfikacji około 600 metrów. Średnia wysokość wałów 5-7 metrów, a w skrajnych miejscach około 15 metrów wysokości.

Fasadę pałacu na dziedzińcu eliptycznym zdobią powtarzające się motywy łuku triumfalnego z oknami i wnękami. W 40 okrągłych i czwórlistnych wnękach, gdzie kiedyś umieszczone były podobizny przodków Krzysztofa Ossolińskiego i przedstawicieli rodzin z nim spokrewnionych, do dzis zachowały się jedynie ich podpisy w tynku na II piętrze.

W jednym z podziemnych pomieszczeń można zobaczyć małe stalaktyty i stalagmity narosłe wskutek długotrwałego trzystuletniego przecieku wody opadowej przez sklepienie zbudowane ze skały wapiennej.

Skłonności Krzysztofa Ossolińskiego do astrologii i magii ujawniały się również w Krzyżtoporze.

Obecnie zamek ma niestety status trwałej ruiny. W dawnej klasyfikacji zabytków był zaliczony do klasy zerowej. Budowla jest wprawdzie ruiną, ale o znacznym stopniu zachowania. W jej skład wchodzą obszerne fortyfikacje: bastiony, fosa, ślady umocnień i mostów.

Rys historyczny

Historia powstania zamku i jego świetności pozostaje wciąż nie do końca wiadoma. Jest to powodem krążenia wokół niego legend. Jedną z nich jest opowieść o zastosowaniu na zamku symboliki liczb nawiązującej do kalendarza: okien miał tyle, ile dni w roku, pokoi tyle, ile tygodni; sal wielkich tyle, ile miesięcy, a 4 narożne jego baszty odpowiadały liczbie kwartałów. Brak zachowanych planów budowy oraz sztychów sprzed przebudowy w XVIII wieku uniemożliwia dziś faktyczne odtworzenie wizerunku zamku z połowy XVII wieku.

Zamek Krzyżtopór budowany był w latach 1627-1644 przez Krzysztofa Ossolińskiego. Nigdy jednak w pełni nie został ukończony. Ma postać obszernego pałacu w stylu włoskim typu palazzo in fortezza. Budowniczym, który sporządził plany i nadzorował wznoszenie zamku był Wawrzyniec Senes. Od strony północnej przylegały niegdyś piękne ogrody w stylu włoskim.

Niestety świetność budowli trwa zaledwie 11 lat. W 1655 zdobywają ją Szwedzi, zamieniając na kwaterę dla swoich wojsk, zaś ruchome mienie zostaje zagrabione i wywiezione. W czasie obrony wojsk konfederacji barskiej w 1770 roku został zniszczony przez wojska rosyjskie.

Po zakończeniu II wojny światowej, posiadłości zostały upaństwowione.

O sile obronnej Krzyżtoporu decydowała między innymi jego lokalizacja oraz nowożytne fortyfikacje bastionowe. Wskazywało to na idealną niezdobytą twierdzę. Na miejsce jej lokalizacji wybrano cypel skalny wzniesienia otoczony z dwóch stron wąwozami, a z trzeciej podmokłym terenem wytworzonym przez ciek wodny. Dodatkowo cypel odcięty został fosą częściowo wykutą w skałach. Na bastionach rozmieszczono stanowiska artyleryjskie. Wjazd po drewnianym zwodzonym moście dodatkowo zabezpieczała wysoka wieża.

Dni i godziny otwarcia

Zamek Krzyżtopór jest czynny:

 • w sezonie turystycznym (kwiecień - wrzesień) od 8:00 do 20:00,
 • poza sezonem turystycznym (październik - marzec) od 8:00 do 16:00.
Cennik

Ceny biletów wstępu wynoszą:

 • Bilet normalny – 6 zł/os,
 • Bilet ulgowy* – 4 zł/os,
 • Bilet normalny dla grup zorganizowanych powyżej 20 osób – 5 zł/os,
 • Bilet ulgowy* (dzieci do lat 12, emeryci, renciści, dzieci i młodzież szkolna) dla grup zorganizowanych powyżej 20 osób – 3 zł/os
 • Bilet biesiadny (od 5 osób) – 20 zł/os (zwiedzanie zamku, przewodnik, ognisko)
 • Bezpłatne zwiedzanie
 • 1 opiekun na 10 osób, kierowca autokaru, dzieci poniżej 6 roku życia

Cennik przewodnika po ruinach zamku:

 • 1 – 10 osób – 20 zł
 • 11 – 20 osób – 30 zł
 • 21 – 30 osób – 40 zł
 • 31 – 40 osób – 50 zł
 • 41 – 50 osób – 60 zł

W przypadku grup liczących powyżej 50 osób cena usługi przewodnika do negocjacji.

Grupy zorganizowane powinny zarezerwować przewodnika przynajmniej na jeden dzień przed zwiedzaniem obiektu.

 

Aby dodać opinię, musisz się zalogować lub zarejestruj nowe konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz.

W pobliżu

Zaloguj się, aby dodać obiekt do Inteligentnego planera podróży
 

szukaj w tekście
Grupa:
Kategoria:
Województwo:
Miejscowość:

Twój obiekt w naszej bazie? Nic trudnego!

Wypełnij szybko i łatwo
formularz zgłoszeniowy!


Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file(http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric) [function.simplexml-load-file]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: I/O warning : failed to load external entity "http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric" in /includes/classes/class.weather.php on line 51
Temperatura: Ciśnienie: hPa Wiatr: km/h Wilgotność: %
 
 
Portal turystyczny prezentujący atrakcje w Polsce serdecznie wita wszystkich miłośników aktywnej turystyki. Na naszych stronach prezentujemy Wam miejsca, w których aktywna turystyka dostępna jest dla każdego i w różnej formie: windsurfing, nurkowanie czy narty. Znajdziecie u nas także noclegi w Polsce, w miejscowościach takich jak np. Zakopane, Kraków, Gdańsk, Wrocław czy Sopot. Pokażemy Wam również gdzie warto odwiedzić spa&wellness....