Zamek Lubomirskich w Łańcucie


Łańcut

Szczegóły Galeria zdjęć Lokalizacja
Ekspozycje i atrakcje

Tutejszy Zamek Lubomirskich, licznie odwiedzany przez turystów z Polski i Europy, jest niewątpliwie największą atrakcją tego miasteczka. Zamek Lubomirskich i Potockich w Łańcucie – dawna rezydencja magnacka była jedną z najbardziej znaczących rezydencji arystokratycznych w całej Europie.

Mimo tego, że historia nie oszczędzała zamku w Łańcucie, swoim dystyngowanym wyglądem wyróżnia się on na tle innych magnackich rezydencji w Polsce. Są tu wciąż bogate zbiory i zachowane unikatowe założenia parkowo-pałacowe, czyli ogrody, budynki mieszkalne i służebno-gospodarcze. Na cały kompleks składają się m.in. Muzeum-Zamek, oranżeria, neobarokowy Zameczek Romantyczny, Synagoga, klasycystyczna ujeżdżalnia, Powozownia z pokaźną kolekcją powozów konnych, Stajnie Cugowe oraz największy w Polsce zbiór ikon.

Warto pamiętać, że właśnie tutaj znajduje się jedyne w Europie kontynentalnej Muzeum Gorzelnictwa, działające przy zakładach spirytusowych, których tradycje sięgają 1784 roku. Na turystach wrażenie robi także Rynek z ciekawą zabudową z XVII wieku.

Wśród zabytków architektury sakralnej, Łańcut poszczycić może się kościołem farnym, a w nim słynnym obrazem Matki Bożej Szkaplerznej, zespołem poklasztornym Dominikanów oraz Plebanią stojącą na tzw. Wzgórzu Plebańskim.

Rys historyczny

Badania archeologiczne, przeprowadzone na terenie Łańcuta, wskazują na istnienie tu osadnictwa około 4000 lat p.n.e. Jednak brak źródeł, nie pozwala precyzyjnie określić dokładniej daty powstania miasta. Pierwszym pewnym dokumentem potwierdzającym istnienie Łańcuta jest bulla papieża Grzegorza XI z 28 stycznia 1378 roku, w której tutejszym dominikanom powierzono pełnienie funkcji misyjnych na Rusi.

Łańcut założył król Kazimierz Wielki, słynący z zakładania miast podczas swojego panowania. Król sprowadził tu kolonistów niemieckich z Bawarii. W XV wieku wybudowano w Łańcucie zamek, początkowo drewniany, który przez następne 100 lat pełnił funkcje obronne i dawał odpór najazdom tatarskim. Łańcut na łamach historii występował pod kilkoma nazwami - Landshut, Lanczuth (1375), Landssuth (1381), Lanchth (1384), Lanczuth (1494), jeszcze w roku 1650 Landshut.

Pierwszym właścicielem miasta był Otton z Pilczy - Pilecki herbu Topór. Potem jeszcze kilkakrotnie zmieniali się włodarze miasta.

Trzeba podkreślić, że przez kilkaset lat miasto pozostawało w cieniu wspaniałej rezydencji magnackiej. Jednak nie można nie docenić pozytywnej roli jaka z tego wynikała - ożywione życie gospodarcze i kulturalne na zamku, przyjazdy możnowładców i królów wpływały korzystnie na rozwój miasta.

Dzisiejszy kształt zamek zawdzięcza rodowi Lubomirskich, którzy przekształcili łańcucką fortecę we wspaniałą rezydencję o charakterze pałacowym. Miasto przechodziło burzliwe koleje losu – było wielokrotnie plądrowane, palone i niszczone. Ostatni wielki pożar w 1820 roku strawił całą drewnianą zabudowę miasta.

Od początku przejęcia dóbr, Potoccy rozpoczęli ożywioną działalność gospodarczą i budowlaną. Dzięki temu od połowy XIX wieku Łańcut zaczął dźwigać się z upadku. W dziesięcioleciu międzywojennym miasto egzystowało w stabilizacji, wiodąc żywot prowincjonalnego miasteczka. Podczas dwóch wojen światowych Łańcut nie poniósł większych strat materialnych, natomiast duże straty w ludności szczególnie żydowskiej, która licznie zamieszkiwała ten teren. Dynamiczny rozwój miasta nastąpił po roku 1945. Wówczas Łańcut zaczął pełnić rolę regionalnego ośrodka administracyjnego, gospodarczego, turystycznego i kulturalnego.

 

Aby dodać opinię, musisz się zalogować lub zarejestruj nowe konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz.

W pobliżu

Zaloguj się, aby dodać obiekt do Inteligentnego planera podróży
 

szukaj w tekście
Grupa:
Kategoria:
Województwo:
Miejscowość:

Twój obiekt w naszej bazie? Nic trudnego!

Wypełnij szybko i łatwo
formularz zgłoszeniowy!


Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file(http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric) [function.simplexml-load-file]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: I/O warning : failed to load external entity "http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric" in /includes/classes/class.weather.php on line 51
Temperatura: Ciśnienie: hPa Wiatr: km/h Wilgotność: %
 
 
Portal turystyczny prezentujący atrakcje w Polsce serdecznie wita wszystkich miłośników aktywnej turystyki. Na naszych stronach prezentujemy Wam miejsca, w których aktywna turystyka dostępna jest dla każdego i w różnej formie: windsurfing, nurkowanie czy narty. Znajdziecie u nas także noclegi w Polsce, w miejscowościach takich jak np. Zakopane, Kraków, Gdańsk, Wrocław czy Sopot. Pokażemy Wam również gdzie warto odwiedzić spa&wellness....