Zamek w Ogrodzieńcu

ul. Kościuszki 66
42-440 Ogrodzieniec

tel.: 326732220
fax:326732991
Wyślij wiadomość e-mail
Strona www
Szczegóły Galeria zdjęć Lokalizacja
Ekspozycje i atrakcje

Zamek Ogrodzieniecki w Podzamczu jest usytuowany na Górze Janowskiego - najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko Częstochowskiej (515,5 m. n.p.m.). Jego mury są zbudowane z twardego wapienia i dolomitów. Dzięki temu przetrwał wieki, będąc długo niezdobytą twierdzą piastowskich orłów i znamienitych magnackich rodów.

Bez wątpienia Ogrodzieniec to jedne z najpiękniejszych ruin na świecie. Monumentalne ruiny warowni nie są dumnym zamkiem, nie dlatego, że zmagał się z licznymi najazdami wrogów, ale niestety z powodu braku opieki i bezmyślności w XIX w.

Ze względu na swoją nazwę, większość turystów błędnie twierdzi, iż jest on położony w miejscowości Ogrodzieniec. Naprawdę znajduje się w Podzamczu, około 2 km na wschód od Ogrodzieńca.

Ruiny leżą na "Szlaku Orlich Gniazd", są udostępnione do zwiedzania.

Po przekroczeniu „progów” fortecy oczom ukazuje się wielkie nieregularne przedzamcze i dziedziniec turniejowy otoczony murem oraz naturalnym rzędem skalnym. Do warowni prowadzi kamienny podjazd. Dalej za bramą otwiera się dziedziniec, z którego można zejść do piwnic, lub, wspiąwszy się po schodkach, zwiedzić tzw. Zamek Wysoki. Warto wejść na Basztę Kredencerską, gdzie z tarasu roztaczają się przepiękne widoki.

Dookoła zamku wiedzie ścieżka spacerowa (30 min). Na trasie wyznaczono dwa punkty widokowe i ustawiono kilka tablic dydaktycznych.

Specjalne atrakcje:

Niedawno obok zamku powstał park linowy. To ostatnimi czasy niezmiernie popularna forma rozrywki. Kilkadziesiąt metrów powietrznych mostków, kładek, latających belek i zjazdów tyrolskich, to zabawa i wyzwanie zarówno dla dorosłych, jak i młodzieży.

Na terenie zamku działa również hotel z pokojami dla strudzonych turystów i karczma.

Rys historyczny

Zamek Ogrodzieniec, to gród zamkowy istniał na Górze Janowskiego już w XII w. Mimo, że początkowo stało tu zaledwie kilka drewnianych chat, osłoniętych z trzech stron skałami, a od północy palisadą, nazywano je wówczas "Wilczą Szczęką". Taką nazwę zawdzięcza swoim wyjątkowym walorom obronnym, chroniącym przed najazdami książąt czeskich i śląskich. Kiedy w 1241 roku gród został splądrowany i spalony podczas najazdu Tatarów wzniesiono na jego miejscu gotycki zamek z kamienia.

W latach kolejnych zamek zmieniał właścicieli. W latach 1532 - 1547 rozbudowano zamek, czyniąc z niego imponującą renesansową siedzibę obronną, w owych czasach dorównującą swoim przepychem Wawelowi.

Przez ponad 100 lat, kolejni włodarze Ogrodzieńca nadal rozbudowywali zamek nadając wnętrzom barokowy styl.

Najazdy Szwedów na poważnie uszkodziły mury zamkowe. A pożar wzniecony przez najeźdźców rozpoczął etap upadku potężnej twierdzy. Ostatni właściciele opuścili zamek w 1810 roku. Dzisiaj niestety ruiny służą okolicznym chłopom, jako budulec. Zamek wciąż popada w coraz większą ruinę.

Obecny stan ruin zamku jest efektem prac archeologiczno - konserwatorskich dokonanych przez państwo w latach 1959 - 1973.

Dni i godziny otwarcia

Dla turystów zamek dostępny jest:

  • kwiecień - w zależności od pogody* - 10.00 - 18.00
  • maj - sierpień - codziennie - 9.00 - 20.00
  • wrzesień - codziennie - 9.00 - 19.00 / do zmroku /
  • październik - w zależności od pogody* - 10.00 - 18.00 / do zmroku /
  • listopad - w zależności od pogody* - 10.00 - 15.00
  • grudzień - marzec - zamek nieczynny

* w przypadku niepogody / śnieg, oblodzenia/ zamek będzie nieczynny

Cennik

• Bilet standardowy obejmujący zwiedzanie zamku i muzeum:

- 5,50 zł, ulgowy 4,50 zł, dzieci do 7 lat wstęp bezpłatny;

• Bilet pozwalający na zwiedzanie zamku, muzeum, sali tortur i wystawy:

- 8 zł, ulgowy 6,50 zł,

• Zwiedzanie z przewodnikiem to koszt 90-200 zł (w zależności od liczebności grupy, wymagana wcześniejsza rezerwacja), zwiedzanie z przewodnikiem angielskojęzycznym 300 zł/grupę (optymalna wielkość grupy do 40 osób)

 

Aby dodać opinię, musisz się zalogować lub zarejestruj nowe konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz.

W pobliżu

Zaloguj się, aby dodać obiekt do Inteligentnego planera podróży
 

szukaj w tekście
Grupa:
Kategoria:
Województwo:
Miejscowość:

Twój obiekt w naszej bazie? Nic trudnego!

Wypełnij szybko i łatwo
formularz zgłoszeniowy!


Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file(http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric) [function.simplexml-load-file]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: I/O warning : failed to load external entity "http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric" in /includes/classes/class.weather.php on line 51
Temperatura: Ciśnienie: hPa Wiatr: km/h Wilgotność: %
 
 
Portal turystyczny prezentujący atrakcje w Polsce serdecznie wita wszystkich miłośników aktywnej turystyki. Na naszych stronach prezentujemy Wam miejsca, w których aktywna turystyka dostępna jest dla każdego i w różnej formie: windsurfing, nurkowanie czy narty. Znajdziecie u nas także noclegi w Polsce, w miejscowościach takich jak np. Zakopane, Kraków, Gdańsk, Wrocław czy Sopot. Pokażemy Wam również gdzie warto odwiedzić spa&wellness....