Zespół Katedralny we Fromborku

ul. Katedralna 8
14-530 Frombork

tel.: 552437218
Szczegóły Galeria zdjęć Lokalizacja
Ekspozycje i atrakcje
Zespół Katedralny we Fromborku

Frombork to miasto położone w województwie warmińsko-mazurskim. Do dzisiaj jego najważniejszym i najcenniejszym elementem jest Wzgórze Katedralne, będące zabytkiem najwyższej klasy. Główną budowlą tego kompleksu jest gotycka Katedra Wniebowzięcia NMP, uchodząca za perłę warmińskiej architektury.

Gotycka świątynia halowa ma długość 96 m. Przybywających tu licznie turystów z Polski i zagranicy zachwyca imponująca strzelistością z doskonałymi proporcjami obiektu. Z naroży wyrastają smukłe wieżyczki, o długich iglicach. Na środku dachu osadzona jest barokowa latarenka. Do fasady wschodniej przylega prostokątne prezbiterium, zaś do zachodniej - kruchta. Przy ścianie południowej dobudowano barokową kapliczkę. Koniecznie trzeba spojrzeć w górę na koronkowe szczyty nadające katedrze lekkości i subtelności.
Wewnątrz świątyni zachowało się cenne i bogate wyposażenie gotyckie, renesansowe i barokowe. 
Nad wejściem umieszczono barokowy prospekt organowy z ruchomymi figurami - warto wysłuchać charakterystycznego brzmienia instrumentu.
Należy również obejrzeć piękny ołtarz główny oraz boczne: prawy z czarnego marmuru z białymi motywami i figurami (m.in. św. Jerzy zabijający smoka) i lewy, złocony. Barokową kaplicę pokrywają barwne freski, prezbiterium otaczają stalle z baldachimem.

Z katedrą związana jest również ogromnie ważna postać - we Fromborku przebywał najwybitniejszy polski astronom Mikołaj Kopernik, który jako kanonik kapituły warmińskiej żył i pracował na Wzgórzu Katedralnym. To właśnie tutaj powstało bodajże najsłynniejsze na świecie dzieło „De Revolutionibus”, które odmieniło dotychczasowe pojęcie o wszechświecie.

Specjalne atrakcje:

Wakacje z duchami”, to świetna powieść dla dzieci i młodzieży. Fani filmu zaś z pewnością docenią fakt, iż przybywając do Fromborka zmierzają śladami polskich kreacji filmowych: właśnie we Fromborku i okolicach toczyła się akcja powieści Zbigniewa Nienackiego z serii Pan Samochodzik, zatytułowana Pan Samochodzik i zagadki Fromborka oraz nakręcono tu polski film „Królowa pszczół”, w którym zagrał min. Z. Maklakiewicz.

Turystyka jest jednym z najważniejszych źródeł dochodu mieszkańców Fromborka. Głównymi atutami tego miasta są: zabytki, spokój oraz dobre zaplecze hotelowo-gastronomiczne, które zapewniają liczne noclegi i miejsca w uroczych restauracjach. Miasto jest również doskonałą bazą turystyczną do wycieczek w okolice Fromborka. Główne atrakcje turystyczne miasta i okolic to rejsy po Zalewie Wiślanym, punkty widokowe, umocnienia pozostałe po II wojnie światowej, obserwatorium astronomiczne.

Warto również wiedzieć, że u podnóża wzgórza katedralnego rośnie limba syberyjska tzw. „samosiejka”, unikat w skali europejskiej. Drzewo to nie występuje w naszym klimacie, na tej szerokości geograficznej i w Europie.

Rys historyczny
Wzgórze Katedralne

W roku 1275, kiedy po kolejnym powstaniu Prusów doszczętnie spalono katedrę w Braniewie, biskup warmiński Henryk Fleming zadecydował, że aby uniknąć kolejnych dewastacji, należy przenieść kapitułę warmińską. Jako miejsce na budowę nowej katedry wybrano Frombork. W ten sposób, w ostatniej ćwierci wieku XIII, powstał kompleks osadniczy, składający się z dwóch, całkowicie od siebie niezależnych jednostek: zespołu katedralnego na wzgórzu i miasta nad brzegiem Zalewu Wiślanego.

Zarówno budynki katedralne, jak i miasto, często niszczono w licznych wojnach. II wojna światowa szczególnie ciężko doświadczyła miasto. Po zakończeniu wojny, Frombork po 173 latach powrócił do Polski.

Z zewnątrz budowla zachowała pierwotną gotycką formę. Szczególnie wartościowe są dobrze utrzymane gotyckie detale, m.in. portal ozdobiony figurami postaci biblijnych, lwów i bazyliszków.

Katedra nigdy nie była zburzona. Co więcej - jako jedyna na terytorium Prus, bez uszczerbku przetrwała okres Reformacji. Przez stulecia była nazywana „jedyną polską katedrą nad morzem”.

Dni i godziny otwarcia

Katedra jest udostępniona dla turystów codziennie z wyjątkiem niedziel i świąt kościelnych w godzinach:

W okresie zimowym od listopada do grudnia 9.00-15.30 .

W pozostałe miesiące od 9:00 do 17:00.

Muzeum w poniedziałki jest nieczynne.

Cennik

Wstęp na dziedziniec jest wolny.

Jednak, aby wejść do poszczególnych obiektów, należy uiścić opłatę:

  • katedra - 3 zł (ulgowy 2 zł),
  • wieża Kopernika - 4 zł (2 zł),
  • wieża Radziejowskiego (punkt widokowy) - 3 zł (2 zł),
  • pałac biskupi (muzeum) - 3 zł (2 zł),
  • planetarium w wieży Radziejowskiego - 5 zł (3 zł).
 

Aby dodać opinię, musisz się zalogować lub zarejestruj nowe konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz.

W pobliżu

Zaloguj się, aby dodać obiekt do Inteligentnego planera podróży
 

szukaj w tekście
Grupa:
Kategoria:
Województwo:
Miejscowość:

Twój obiekt w naszej bazie? Nic trudnego!

Wypełnij szybko i łatwo
formularz zgłoszeniowy!


Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file(http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric) [function.simplexml-load-file]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: I/O warning : failed to load external entity "http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric" in /includes/classes/class.weather.php on line 51
Temperatura: Ciśnienie: hPa Wiatr: km/h Wilgotność: %
 
 
Portal turystyczny prezentujący atrakcje w Polsce serdecznie wita wszystkich miłośników aktywnej turystyki. Na naszych stronach prezentujemy Wam miejsca, w których aktywna turystyka dostępna jest dla każdego i w różnej formie: windsurfing, nurkowanie czy narty. Znajdziecie u nas także noclegi w Polsce, w miejscowościach takich jak np. Zakopane, Kraków, Gdańsk, Wrocław czy Sopot. Pokażemy Wam również gdzie warto odwiedzić spa&wellness....