Zespół Klasztorny Benedyktynów

pl. Henryka Pobożnego 1
59-241 Legnickie Pole

Szczegóły Galeria zdjęć Lokalizacja
Ekspozycje i atrakcje
Zespół klasztorny Benedyktynów

Przebywając w pobliżu Legnicy koniecznie należy zwiedzić pobenedyktyńskie opactwo w Legnickim Polu z kościołem klasztornym pod wezwaniem Świętego Krzyża i św. Jadwigi, zaprojektowanym przez jednego z najwybitniejszych architektów europejskiego baroku, Kiliana Ignacego Dientzenhofera. Mury Kościoła pod wezwaniem św. Jadwigi wznoszą się naprzeciwko muzeum. Obiekt wraz z kompleksem klasztornym benedyktynów jest uznany za zabytek klasy „0” i pomnik historii. Kościół zachwyca ogromną fasadą, której symbolika miała obrazować wyższość chrześcijaństwa nad innymi religiami. Jeśli spojrzymy w górę, to na sklepieniu, naszym oczom ukażą się wspaniałe freski, przedstawiające historie bitwy.

Oprócz kościoła i klasztoru ten zabytkowy zespół obejmuje: obszar opactwa wyznaczony od południa ul Klasztorną, od zachodu ulicą św. Jadwigi, od północy ul. Benedyktynów, od wschodu murem granicznym barokowego ogrodu klasztornego.

Ogród barokowy zachował się w swych pierwotnych granicach, wyznaczonych od wschodu przez mur graniczny, o zarysie zbliżonym do podkowy. W centralnej części ogrodu wznosi się pawilon ogrodowy.

Rys historyczny
Klasztor Benedyktynów w Legnickim Polu

został wybudowany w latach 1723-1732. Liczne wydarzenia, zapisane na kartach historii, odcisnęły swe piętno na tym terenie. Przed ich wpływem nie uchowało się tutejsze opactwo. Klasztor uległ gruntownej przebudowie w latach 1894 - 1898 i w 1966 roku. Z pierwotnego klasztoru zachowały się korytarze i klatki schodowe.

Po bitwie pod Legnicą w 1241 roku, księżna Anna, wdowa po Henryku Pobożnym, lub wg innej wersji księżna Jadwiga, jego matka, ufundowała w Legnickim Polu kościół i klasztor, które darowała benedyktynom z czeskich Opatovic. Pozostawał on w ich posiadaniu do czasów reformacji. Po przejściu w 1523r. mieszkańców na protestantyzm, dobra klasztorne sprzedano, a patronat nad kościołem obejmowali kolejno właściciele Legnickiego Pola. Jednak brak umiejętności ekonomicznych zarządców kompleksu, na początku XVIII wieku spowodowały, że majątek w Legnickim Polu popadł w potężne długi. Taką sytuację wykorzystał niejaki Othmar Zinke, opat klasztoru benedyktynów w Braumowie, uzyskując w 1703 roku od cesarza Leopolda I nakaz sprzedaży zadłużonych włości, i tak dobra te przeszły w ręce benedyktynów. Zakonnicy przejęli również kościół. W 1535r. książę legnicko-brzeski Fryderyk II przejął dobra benedyktynów i sprzedał je w ręce prywatne. Na początku XVIII w. benedyktyni odkupili posiadłości w Legnickim Polu i przystąpili do budowy nowego kościoła i klasztoru. W 1723 roku benedyktyni uzyskali zgodę na utworzenie samodzielnej parafii. W tym też roku, opat Othmar Zinke położył kamień węgielny pod budowę klasztoru, a pięć lat później - pod założenie kościoła. Stan surowy świątyni ukończono w 1729 roku. W 1810r. król pruski zlikwidował zakon i podarował w 1818r. majątek sławnemu marszałkowi Blücherowi.

Budynek klasztoru często przeznaczano siedzibę instytucji społecznych, np.: został zaadaptowany na potrzeby placówki ochrony zdrowia.

Dni i godziny otwarcia

Muzeum czynne jest od środy do niedzieli w godzinach 11.00-16.30.

Cennik

Bilet normalny kosztuje 6 zł, zaś ulgowy 3 zł.

 

Aby dodać opinię, musisz się zalogować lub zarejestruj nowe konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz.

W pobliżu

Zaloguj się, aby dodać obiekt do Inteligentnego planera podróży
 

szukaj w tekście
Grupa:
Kategoria:
Województwo:
Miejscowość:

Twój obiekt w naszej bazie? Nic trudnego!

Wypełnij szybko i łatwo
formularz zgłoszeniowy!


Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file(http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric) [function.simplexml-load-file]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: I/O warning : failed to load external entity "http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric" in /includes/classes/class.weather.php on line 51
Temperatura: Ciśnienie: hPa Wiatr: km/h Wilgotność: %
 
 
Portal turystyczny prezentujący atrakcje w Polsce serdecznie wita wszystkich miłośników aktywnej turystyki. Na naszych stronach prezentujemy Wam miejsca, w których aktywna turystyka dostępna jest dla każdego i w różnej formie: windsurfing, nurkowanie czy narty. Znajdziecie u nas także noclegi w Polsce, w miejscowościach takich jak np. Zakopane, Kraków, Gdańsk, Wrocław czy Sopot. Pokażemy Wam również gdzie warto odwiedzić spa&wellness....