ZOO Wrocław

ul. Zygmunta Wróblewskiego 1-5
51-618 Wrocław

tel.: 713483024
Wyślij wiadomość e-mail
Strona www
Szczegóły Galeria zdjęć Lokalizacja
Opis

Wrocławskie ZOO aktualnie

Trwają intensywne prace nad dostosowaniem ekspozycji i hodowli naszego ZOO do współczesnych wymogów. Polegają one na likwidacji zbędnych barier między zwierzęciem a człowiekiem, przebudowie zwierzostanu w kierunku hodowli gatunków zagrożonych i bogatszej oprawy edukacyjnej. Szczególnie polecamy odwiedziny w nowo otwartych pawilonach małpiarni, gdzie można spotkać się oko w oko z leniwcem "Heniem" i uistiti białouchymi oraz w Motylarni, gdzie tropikalne motyle siadają nam na ramionach. Wielki wybieg niedźwiedzi brunatnych pozwoli obserwować całkowicie naturalne zachowanie tych największych drapieżników Europy.

Odwiedzajcie nas często! Za każdym razem znajdziecie coś nowego i spotkają Was nowe wrażenia:)

Ogród Zoologiczny intensywnie współpracuje ze światową i europejską siecią ogrodów zoologicznych poprzez aktywne członkostwo w ISIS, EAZA (1996)i WAZA, szczególnie w zakresie hodowli zwierząt z gatunków zagrożonych.

 

Wybrani mieszkańcy wrocławskiego ZOO

Ssaki: 600 osobników reprezentuje 103 gatunki. Kolekcja ta jest najbardziej reprezentatywna i bogata w Polsce. Szczególnie warto zwrócić uwagę na: bogatą kolekcję naczelnych, jeleniowatych i jedyne w Polsce mrówniki.

Podział na różne strefy takie jak Afrykańska sawanna, Fauna Europy czy Ameryka Południowa, Fauna Australii pozwalają nam się przenieść w świat zwierząt z tych kontynentów. Nie zabrakło wielbłądów, wybiegu antylop, lwów i likaonów, słoniarni, małpiarni czy wybiegu tygrysów

Ptaki: 590 osobników reprezentuje 147 gatunków. Przechadzając się po wrocławskim zoo warto zwrócić uwagę na pełną kolekcję gatunków ptaków biegających (kazuary, nandu Darwina, emu, nandu szare i strusie).

Płazy i gady: płazy reprezentowane są przez 39 gatunków, gady natomiast przez 149. Nie brakuje tu krokodyli, waranów, legwanów, przeróżnych żółwi, w tym niezmiernie rzadkich żółwi gwiaździstych, gwiaździstych birmańskich, płaskich i miękkich żółwi Torniera, czy całkowicie wodnych żółwi płetwonogich.

Ryby: 1840 ryb reprezentuje 152 gatunki. Bogata kolekcja prezentuje rozmaite środowiska, od słodkich wód tropików, po żywą rafę koralową.

Bezkręgowce: Główną atrakcję stanowi z całą pewnością Motylarnia, w której podziwiać możemy szeroką gamę barw przepięknych motyli. Oprócz nich oczywiście olbrzymie pająki ptaszniki, świecące na zielono skorpiony, które zobaczyć można w pawilonie terrarium.

 

Rys historyczny

Otwarcie najstarszego w Polsce Wrocławskiego Zoo miało miejsce 10 lipca 1865. Z trudem zdobywane zwierzęta umieszczano początkowo w dość jeszcze prymitywnych warunkach. Jednak kolekcja zwierząt szybko rosła i już latach 80-tych XIX w zaczęto budowę istniejących do dzisiaj pawilonów zwierzęcych ptaszarni, małpiarni, słoniarni i tzw. Domu Przyrody - obecnie nowoczesnego terrarium.

W chwili pełnego rozkwitu ZOO nadchodzi I Wojna Światowa. Z powodu ogromnych trudności materialnych mnożących się w zoo tak podczas wojny, jak i po jej zakończeniu, w 1921 roku ZOO jest zmuszone zamknąć swoje podwoje. Resztki zwierząt sprzedano do innych europejskich ogrodów, zaś parkowy teren ZOO przeznaczono na cele spacerowo-rozrywkowe. Dzięki staraniom ówczesnego dyrektora F. Grabowskiego Ogród zostaje szybko ponownie otwarty i aż do II Wojny Światowej świetnie się rozwija.

W ZOO we Wrocławiu odnotowano wtedy pierwsze w historii narodziny mrówkojadów olbrzymich i likaonów. W latach 1936-39 Ogród zdobywa nowe terytorium, gdzie powstają nowoczesne, wolne wybiegi dla fok i niedźwiedzi, a wśród przychówków pojawiają się żyrafy, antylopy kudu wielkie, jaguary, baribale, tapiry malajskie, zaś u kolibrów - zniesienie jaj.

Dalszy rozwój przerwała II Wojna Światowa. Pod jej koniec, w zimie 1944 i wiosną 1945 roku, w czasie oblężenia Wrocławia ogłoszonego twierdzą (Festung Breslau) zagładzie uległ zwierzostan, a budynki i pawilony zwierzęce zostały zrujnowane.

Po wojnie zabiegi o reaktywację Wrocławskiego ZOO podjął tutejszy Uniwersytet. Dzięki jego staraniom 16 lipca 1948 Ogród znowu otworzył swoje podwoje dla zwiedzających. W roku 1956 powiększono obszar Zoo z 13 do 30 ha. Na nowych terenach powstały obszerne wybiegi fosowe, woliery i pawilony.

Już w latach 70-tych ZOO prezentowało bardzo bogatą kolekcję zwierząt, m.in. jedyne w Polsce orangutany, goryle, bogatą kolekcję antylop, czy żółwie olbrzymie. Wielki wpływ na wysoką frekwencję (ok. 700.000 osób rocznie) miał niewątpliwie miał program telewizyjny „Z kamerą wśród zwierząt”, kręcony właśnie tu.

Cennik

Ceny biletów:

  • bilety normalne - 12 zł;
  • bilety ulgowe - 6 zł;
  • roczna karta wstępu - 120 zł.

We wszystkie czwartki emeryci i renciści zwiedzają ZOO za darmo.

Dzieci do 3-go roku życia mają wstęp bezpłatny.

Godziny otwarcia:

wiosną (od 1 do 31 marca): od 9: 00 do 17:00;
latem (od 1 kwietnia do 30 września): od 9:00 do 18:00;
jesienią (od 1 do 31 października): od 9:00 do 17:00;
zimą (od 1 listopada do 28/29 lutego): od 9:00 do 16:00.
W sezonie letnim, w dni świąteczne i wolne od pracy: od 9: 00 do 19:00.

 

Aby dodać opinię, musisz się zalogować lub zarejestruj nowe konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz.

W pobliżu

Zaloguj się, aby dodać obiekt do Inteligentnego planera podróży
 

szukaj w tekście
Grupa:
Kategoria:
Województwo:
Miejscowość:

Twój obiekt w naszej bazie? Nic trudnego!

Wypełnij szybko i łatwo
formularz zgłoszeniowy!


Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file(http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric) [function.simplexml-load-file]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /includes/classes/class.weather.php on line 51

Warning: simplexml_load_file() [function.simplexml-load-file]: I/O warning : failed to load external entity "http://rss.wunderground.com/auto/rss_full/global/stations/12375.xml?units=metric" in /includes/classes/class.weather.php on line 51
Temperatura: Ciśnienie: hPa Wiatr: km/h Wilgotność: %
 
 
Portal turystyczny prezentujący atrakcje w Polsce serdecznie wita wszystkich miłośników aktywnej turystyki. Na naszych stronach prezentujemy Wam miejsca, w których aktywna turystyka dostępna jest dla każdego i w różnej formie: windsurfing, nurkowanie czy narty. Znajdziecie u nas także noclegi w Polsce, w miejscowościach takich jak np. Zakopane, Kraków, Gdańsk, Wrocław czy Sopot. Pokażemy Wam również gdzie warto odwiedzić spa&wellness....