Obszar Borów Tucholskich to jedno z najpiękniejszych miejsc w północnej części Polski. Malownicze ścieżki piesze i rowerowe, wspaniałe widoki, a także mnóstwo atrakcji dla rodzin z dziećmi to główne powody, dla których każdego roku Bory Tucholskie odwiedzane są przez wielu turystów. Poza bogactwem przyrodniczym, region ten oferuje wiele możliwości aktywnego spędzania czasu. Oto 5 największych atrakcji w pobliżu Borów Tucholskich!

1. Bory Tucholskie trasy rowerowe

Przez Bory Tucholskie ciągnie się wiele kilometrów pieszych i rowerowych szlaków. Miłośnicy jazdy na dwóch kółkach mogą wybrać się na długą wycieczkę szlakiem czarnym (115km) lub szlakiem niebieskim (165km). Przez obszar Narodowego Parku Borów Tucholskich częściowo przebiega także długi na 200 kilometrów szlak “Kaszubska Marszruta”.

2. Piesze podziwianie krajobrazów

Park Narodowy Borów Tucholskich nie bez powodu uznawany jest za jeden z najpiękniejszych obszarów ochronnych w Polsce. Przez gęste lasy, malownicze jeziora i wspaniałe łąki ciągnie się wiele szlaków pieszych. Wśród nich warto wyróżnić czarny Szlak “Łącznikowy” o długości 5 kilometrów, który w całości przebiega przez obszar parku narodowego. Na dłuższe wyprawy polecić można Szlak Kaszubski im. Juliana Rydzykowskiego (56km) oraz Szlak Brdy (162km).

3. Ścieżki dydaktyczne

Na terenie Parku Narodowego Borów Tucholskich wyznaczono cztery ścieżki dydaktyczne, przy których ustawiono ciekawe tablice informacyjne. Przemierzając szlaki można zobaczyć m.in. unikalne gatunki roślin i grzybów. Najkrótszą z nich, polecaną rodzinom z dziećmi, jest Botaniczna Ścieżka Dydaktyczna, gdzie rosną rzadkie okazy roślin trujących, paprotniki, liczne gatunki drzew i krzewów oraz rośliny szuwarowe i wodne.

4. Punkt widokowy w Borach Tucholskich

Przy Jeziorze Charzykowskim znajduje się jedyny w parku punkt widokowy, który pozwala na obserwowanie wspaniałej panoramy Borów Tucholskich. Umiejscowiony jest na klifowym brzegu jeziora, którego wysokość sięga 25 metrów. To idealne miejsce do odpoczynku, podziwiania zachodów słońca oraz wyprawienia rodzinnego, popołudniowego pikniku.

5. Chojnice

Po wielu godzinach spędzonych na łonie natury warto wybrać się do Chojnic – jednego z najpiękniejszych miast kaszubskich. W Chojnicach znajdują się m.in. czternastowieczna Bazylika pw. ścięcia św. Jana Chrzciciela, średniowieczne mury miejskie, zabytkowe Stare Miasto, a także muzea, restauracje, ogródki piwne i liczne atrakcje dla dzieci.