Każdy miłośnik gór wie, że chodzenie po górach latem, wiosną czy jesienią, znacznie różni się od wędrówek zimowych. Wybierając się na ośnieżone szlaki górskie, zawsze trzeba pamiętać o sprawdzeniu pogody, a także komunikatów lawinowych. Niezbędne jest także zabranie odpowiedniego sprzętu takiego jak raki czy czekan, a także posiadanie niezbędnych umiejętności posługiwania się nim oraz poruszania się w trudnych warunkach.
Zimowa przygoda z górami powinna rozpoczynać się od mało wymagających szlaków, które z czasem zamieniane są na wyższe partie tych najwyższych pasm górskich, jakimi są Tatry.

Tatry Zimą dla początkujących, czyli łatwe szlaki do przejścia zimą

Wybierając się zimą w góry, trzeba pamiętać, że orientacyjny czas przejścia szlaku, który podawany jest na drogowskazach, dotyczy czasu letniego. Czas przyjścia w warunkach zimowych zwykle zajmuje o połowę dłużej.
Dla osób bez doświadczenia najlepszą opcją są wędrówki po Tatrzańsikich dolinach, które zimową porą wyglądają przepięknie, a nie wymagają konieczności posiadania profesjonalnego sprzętu. To także dobra opcja na sprawdzenie swojego obuwia, czy sprawdza się na oblodzonych drogach.
Tatrzańskie doliny: Dolina Kościeliska, Dolina Chochołowska, Dolina Strążyska.

Zimowe Tatrzańskie wycieczki po małowymagających szlakach

  1. Wycieczka na Polanę Chochołowską
    To spokojna trasa na długi, zimowy spacer. Ośnieżone szałasy i drzewa wzdłuż szlaku, wyglądają magicznie. Wycieczka nie przysparza technicznych trudności, Dolina Chochołowska w dużej części jest wyasfaltowana. Polana Chochołowska to dobra baza wypadowa na takie wycieczki jak Grześ czy Trzydniowiański Wierch, jednak tu przydadzą się z pewnością raki na buty.
  2. Wycieczka Doliną Kościeliską nad Smreczyński Staw
    Szlak przez dolinę prowadzi leśną ścieżką, zatem wędrówka jest łatwa i przyjemna. Przejście całej doliny aż do schroniska Ornak to dystans ok. 6 km, a czas przejścia w jedną stronę to ok. 1 godz. i 20 min. Tuż przed schroniskiem uchodzi szlak nad Smreczyński Staw, z którego roztacza się widok na Bystrą – najwyższy szczyt Tatr Zachodnich.