W większości obszarów na Ziemi można spotkać się z miejscami szczególnymi, takimi, które mają specjalne znaczenie i symbolikę. Szczególnym typem takich miejsc są miejsca kultu.

Święte miejsca w Polsce do zwiedzania

W zależności od tego, w jakim kręgu kulturowym się znajdują i jaką reprezentują religię, święte miejsca mają swój specyficzny, swoisty charakter. Święte miejsca w Polsce do zwiedzania są niewątpliwie bardzo specyficzne. Religia w Polsce nadal zajmuje ważne stanowisko i jest czymś powszechnie przyjmowanym jako norma. Stąd też duża popularność różnego rodzaju świętych miejsc w tym kraju. W Polsce można znaleźć miejsca związane przede wszystkim z chrześcijaństwem, głównie z kultem Matki Boskiej i Jezusa.

Najbardziej popularne miejsca kultu w Polsce

Miastem, które najbardziej kojarzy się z polską religijnością jest z pewnością Częstochowa, a dokładniej Jasna Góra, dokąd organizowane jest wiele pielgrzymek z całej Polski. Jasna Góra jest wzgórzem, na którym wznosi się Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze oraz klasztor zakonu paulinów. Jest to jedno z najważniejszych miejsc kultu maryjnego w Polsce. Pierwotnie kościół był zbudowany w stylu gotyckim, następnie po pożarze w XVII wieku przebudowano go na trzynawową bazylikę w stylu barokowym. W bazylice tej znajduje się niezwykle słynny obraz o ciekawej historii. Kult Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej jest bardzo szeroko rozpowszechniony.
Innym świętym miejscem w Polsce, które również jest niezwykle popularne, jest Kalwaria Zebrzydowska, a w niej Sanktuarium pasyjno-maryjne, które wpisane zostało na listę UNESCO oraz uznane za Pomnik historii Polski. Dominującym stylem architektonicznym jest styl barokowy. Na tym obszarze znajdują się również różne kapliczki i kościoły. Miejsce to nazywa się czasem Polską Jerozolimą.
Polska to państwo, w którym religia zajmowała i nadal zajmuje szczególną pozycję. Odzwierciedlone jest to na różne sposoby, w tym między innymi poprzez wiele popularnych i chętnie odwiedzanych miejsc kultu.