Wielkimi krokami zbliża się ta pora roku, kiedy będziemy mogli odpocząć. W ostatnich latach wakacje należały do szczególnie udanych zaś lato rozpieszczało nas wysokimi temperaturami i piękną, słoneczną pogodą. Nic zatem dziwnego, że tak chętnie podróżujemy i lubimy poznawać nowe miejsca. Wakacje to czas szczególnie wyczekiwany przez dzieci ponieważ nie muszą chodzić do szkoły, mogą też niemal całe dnie spędzać na świeżym powietrzu i beztroskiej zabawie. Rodzinne wczasy to zawsze świetny pomysł na spędzenie urlopu. Zarówno rodzice jak i ich pociechy mogą odpocząć i cieszyć się wolnym czasem, bez żadnych obowiązków. Szczególnie cieszy nas możliwość spędzenia urlopu z małym dzieckiem a pierwszy wspólny wyjazd będziemy pamiętać zawsze. Wakacje z dzidziusiem mogą jednak okazać się tyleż przyjemne co kłopotliwe. W jaki sposób najlepiej spędzić lato z niemowlakiem i małym dzieckiem?

Podróż samochodem

Wakacyjny wyjazd z małym dzieckiem może być świetnym sposobem na urlop, musimy jednak pamiętać o kilku wskazówkach. Dzieciom czas płynie zdecydowanie inaczej niż dorosłym dlatego wyjazd na drugi koniec Polski i spędzenie wielu godzin w samochodzie może być istną torturą. Ponadto bardzo małe dzieci w inny sposób reagują na wysoką temperaturę dlatego trzeba uważać aby nie doznały udaru cieplnego. Klimatyzacja w aucie jest bardzo zbawienna jednak przy małym dziecku może okazać się utrapieniem i wywołać problem z gardłem czy zatokami. Jeżeli planujemy wakacyjny wyjazd, warto odpowiednio i umiejętnie go zaplanować – wyjechać w czasie gdy natężenie ruchu jest mniejsze albo nocą kiedy maluch śpi. Należy robić częste przerwy i pilnować aby dziecko się nie odwodniło. Warto także pamiętać o rozmaitych zabawkach i książeczkach, które uatrakcyjnią dziecku podróż.

Dokąd pojechać

Wartym uwagi pomysłem może być podróż samolotem – trwa ona z reguły dużo krócej niż jazda autem, możemy też dostać się do miejsc typowo turystycznych gdzie czeka na turystów wiele atrakcji oraz bogaty program animacyjny dla dzieci co na pewno pozwoli rodzicom zyskać chwilę tylko dla siebie.
Warto także rozważyć skorzystanie z turystyki krajowej. Możemy wybrać się do gospodarstwa agroturystycznego gdzie życie toczy się spokojnym i wolnym rytmem. Dzieci będą miały okazję pooddychać świeżym powietrzem i poznać uroki wiejskiego życia. Dla małych dzieci wyprawa na wieś może okazać się niezapomnianą, wielką przygodą. Atrakcje turystyczne do zwiedzania takie jak zamki czy zabytki warto sobie odpuścić i zwiedzać gdy dzieci będą nieco większe i chętne do zwiedzania. Maluchy raczej niewiele zapamiętają i mogą być znudzone chociaż wyjątkiem tutaj mogą być miejsca oferujące specjalne zajęcia animacyjne również dla mniejszych dzieci.