Stosunek społeczeństwa do studiów wyższych w ostatnich dekadach znacząco się zmienił. Kiedyś poszerzenie możliwości dostępu do studiów wyższych było prawdziwym wydarzeniem pokoleniowych, szansą dla młodych ludzi na osiągnięcie lepszego życia niż ich rodzice. Dostanie się na wymarzony kierunek traktowano jako jedną z najważniejszych chwil w życiu. Dyplom ukończenia studiów był wtedy często niezaprzeczalną przepustką do lepszego życia. Dziś ten stan rzeczy się nieco zmienił, posiadanie dyplomu wyższej uczelni wcale nie znaczy, że zdobędzie się dobrą pracę. Z pewnością jednak w tym nie przeszkadza. Jednak przez to, że nie trzeba już posiadać wyższego wykształcenia po to, by osiągnąć sukces, prowokuje pytanie, w dzisiejszym świecie czy warto iść na studia.

Po co studiować?

Mimo tego zmieniającego się postrzegania studiów, trudno zaprzeczyć, że jest to ciekawe doświadczenie, nawet dla osób, których nie motywuje chęć zgłębiania wiedzy. Mimo że to właśnie poszerzanie horyzontów myślowych jest głównym założeniem szkolnictwa wyższego, nawet Ci, którzy prymusami nie są, mogą wynieść ze studiowania wiele wartościowych doświadczeń. Oto kilka powodów, poza oczywistym, jakim jest pogłębianie wiedzy, które przemawiają na korzyść studiowania.

Studia uczą dorosłości. Prowokują do tego, by wziąć odpowiedzialność za swoje działania. Dla większości studentów to właśnie początek pierwszego roku na uczelni jest momentem, kiedy zaczynają żyć na własną rękę, bez ciągłego nadzoru rodziców. W ten sposób studia przygotowują do dorosłości.

Na studiach można rozwijać rozmaite zainteresowania. Koła naukowe i działalność grup studenckich pozwala różnym osobom znaleźć dla siebie zajęcia, które będą dla nich interesujące.

To właśnie na uczelniach zawiązują się znajomości na całe życie. Jest to okres, kiedy większość ludzi poznaje tych, z którymi kontakt będzie bardziej wartościowy niż z dotychczasowymi znajomymi. Zawarcie znajomości z osobami z kierunku to także ważny element networkingu, ponieważ osoby z podobnej branży są skłonne do pomocy osobom, z którymi dzielą doświadczenia ze studiów. Może to pomóc w rozwoju kariery zawodowej.

Nic dziwnego, że wiele osób mówi, że studia były najlepszym okresem w ich życiu. Jeśli ma się możliwość studiowania, bez wątpienia warto z niej skorzystać. Oferuje możl