Śnieg przyciąga turystów w góry, ponieważ umożliwia im uprawianie sportów zimowych. Źródła termalne wabią z kolei tych, którzy udają się tam ze względów zdrowotnych czy rekreacyjnych. Sprawdź, dlaczego warto pojechać zimą w góry.

Każdy znajdzie coś dla siebie

W różnych częściach kraju istnieją stoki narciarskie, jednak żaden z nich nie może się równać z tymi w górach. To tam istnieje największa ich ilość, do których lgną miłośnicy sportów zimowych. Jeżeli lubisz jeździć na nartach bądź snowboardzie – wybierz się na jeden z nich. Może jednak interesuje Cię coś nowego, dlaczego by więc nie wypróbować kolarstwa górskiego. Jeżeli czujesz się pewnie na rowerze i chcesz podjąć się czegoś bardziej ekstremalnego, daj szansę tej aktywności. Dla osób nieustraszonych, chcących połączyć narciarstwo z czymś, co daje więcej adrenaliny nada się snowkiting – czyli zjazd z latawcem pociągowym. Propozycją mniej ekstremalną niech będzie snowshoeing – przechadzki w rakietach śnieżnych.

Turystyka dostosowana do Twojego doświadczenia

Możesz także zdecydować się na zimowe wycieczki w góry. Istnieje parę rodzajów wypraw, w oparciu o stopień zaawansowania aktywności. Pierwszą z nich jest wycieczka w góry. Jest najprostszą z wypraw, jednak trudniejszą, niż letni wypad w góry. Wymaga od nas odpowiedniego ubioru i prostego sprzętu, takiego jak raki (czyli nakładek na buty ułatwiających chodzenie po śniegu i lodzie), kije trekkingowe czy stuptupy – ochraniacze przeciwśnieżne na buty. Kolejną formą wyprawy jest trekking. Jest to już aktywność dla bardziej doświadczonych osób, ponieważ szlaki są trudniejsze i nieraz wymagają większej ilości sprzętu. Wspinaczka górska jest najbardziej wymagająca. Nie jest przeznaczona dla ludzi dopiero zaczynających swoją przygodę.

Czego jeszcze można się nauczyć z wypadu?

Będąc w górach możemy również zainteresować się tamtejszą kulturą. Jeżeli uważnie się wsłuchamy wyłapiemy gwarę podhalańską. Warto znaleźć czas na spróbowanie lokalnych potraw i przysmaków, takich jak: oscypek, bryndza, kwaśnica – zupa oparta na kapuście kiszonej i mięsie. Możemy również przyjrzeć się architekturze. Zauważymy wtedy powszechne budynki ze ścianami wykonanymi na zrąb z pni drzew, które są przecinane wzdłuż na pół.

Nie należy pomijać celu podróży wielu turystów, czyli źródeł termalnych, których w okolicach gór występuje najwięcej. Baseny zasilane wodami z głębi ziemi kuszą nie tylko ciepłem, ale również właściwościami prozdrowotnymi, do których należą na przykład: zmniejszanie bólu mięśni i stawów, czy obniżanie poziomu stresu.

Jak można zauważyć południe Polski oferuje szerokie spektrum atrakcji, specyficznych właśnie dla tego miejsca. Góry urzekają nie tylko imponującymi widokami, ale również umożliwiają uprawianie różnych sportów, czy wspierają zdrowie dzięki termom, czy czystemu powietrzu.