Nie lada gratka dla miłośników sal muzealnych i dawki Polskiej Historii

Muzeum Kozłówka to dawne Imperium rodziny Zamoyskich- w Kozłówce w regionie Lubelskim to jedno z najpiękniejszych miejsc na słynnej Lubelszczyźnie. Znajdujący się niedaleko miasta Lublina pałac na pewno warto przy najmniej raz w życiu odwiedzić!

Pałac wybudowano pomiędzy 1735, a 1742 rokiem dla rodziny z rodu Bielińskich.
W Późniejszym okresie dobra kozłowieckie przeszły na własność rodu Zamoyskich i właściwie od tego czasu były z nim już tylko powiązane. Miejscowość Kozłówka należała do Zamoyskich do roku 1944.
Później, po wojnie dawną ordynację zarządzaną przez Zamoyskich przejęło państwo polskie, tworząc w dawnym pałacu muzeum, które funkcjonuje aż dzisiejszego dnia.

Zbiory muzeum są bardzo bogate, obejmują między innymi:
– malarstwo, rzeźbę i grafikę, w tym serię portretów rodzinnych Zamoyskich i postaci historycznych;
– wspaniale wykonane i zdobione meble w stylu II Cesarstwa, zarówno polskie, jak i francuskie
– ceramika i szkło, w tym porcelana miśnieńska czy ceramika dalekowschodnia, m. in. zachowane dwa szklane serwisy należące niegdyś do rodziny Zamoyskich
– srebra, brązy oraz inne metale i wyroby jubilerskie, w tym:
francuskie, angielskie, rosyjskie, polskie, austriackie
– tkaniny zachowane: adamaszkowe i aksamitne haftowane
– instrumenty do mechanicznego odtwarzania muzyki.
Oprócz pałacu w Kozłówce istnieje możliwość zwiedzania również: kaplicy, powozowni, parku, dziedziniec oraz Galerii: dzieł Sztuki Socrealizmu.

Dni i godziny otwarcia Muzeum-Zamoyskich, dot. pierwszego i ostatniego wejścia osób zwiedzających.
2 kwietnia – 30 czerwca w godz.: 10:00 – 16:00
2 lipca – 1 września w godz.: 10:00 – 17:00
2 września – 27 października w godz.: 10:00 – 16:00
29 października – 2 grudnia godz.: 10:00 – 15:00
Muzeum można zwiedzać w dni powszednie oraz w weekendy od wtorku do niedzieli, natomiast w poniedziałek jest ono nieczynne dla turystów.
Dzień ten jest dniem, kiedy przeprowadzane są prace sprzątające- konserwujące.

Krótka historia pałacu

Pałac w Kozłówce, czyli obecnie: zespół pałacowo-parkowy rodziny Zamoyskich, w miejscowości Kozłówka, położony jest w północnej części województwa lubelskiego. Dokładnie 9 km na zachód od Lubartowa oraz ok. 2 km od większej wsi Kamionka. Od wielu lat pałac pełni rolę-oficjalnej siedziby muzeum rodziny Zamoyskich. Na południu miejscowości znajduje się przepiękny o sporym obszarze: Kozłowiecki Park Krajobrazowy. Dnia 16 maja 2007 roku zespół pałacowo-parkowy został wpisany na listę Pomników historii, będących pod szczególną ochroną konserwatora zabytków oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dlaczego warto odwiedzić Pałac Zamoyskich?

Warto obejrzeć jego (zamku) ciekawe i autentyczne wnętrza pałacu, gdyż, zachowały się one w doskonałym stanie. Ich wystrój pochodzi z przełomu XIX wieku oraz XX wieku, w tym: neobarokowe i neoregencyjne plafony, piece z miśnieńskich kafli oraz marmurowe kominki, a także dębowe parkiety są doskonałą wizytówką dorobku barokowego i jego pięknego niesamowitego stylu. Wnętrza tego pałacu również do dziś są doskonale utrzymane i jednocześnie posiadają nieporównywalny oraz niepowtarzalny w Polsce- w tym również bardzo rzadki w Europie stopień własnego autentyzmu kulturowo-historycznego.

Pałac Zamoyskich na Lubelszczyźnie zaprasza wszystkich chętnych do jego odwiedzenia oraz poznania z bliska jego piękna i duszy w pełnej jego krasie, okazałości na tle historycznym.