W odległości około 30 kilometrów od Przemyśla i Jarosławia znajduje się Pruchnik wieża widokowa. Bardzo łatwo w to miejsce dojechać samochodem, a bardziej aktywni w ciągu zaledwie jednej godziny mogą dostać się tu na rowerze.

Wąwóz Lelos

Prawdopodobnie niektórzy już wiedzą, że Pruchnik wieża widokowa wyznacza początek ścieżki edukacyjno-przyrodniczej Wąwóz Lelos. Ma on w sumie 4,1km długości, prowadzi przez delikatne wzniesienia, więc jest to atrakcyjne ścieżka dla każdego, od najmłodszych po seniorów, którzy chętnie korzystają z tego szlaku. Co więcej, często korzystają z niego również rowerzyści, a także osoby umiejące jeździć konno, które chcą się wybrać na ciekawą trasę. Na naszej ścieżce pojawi się także słup Tatarski – gdy widzieli oni wroga, odpalali na nim smołę i łatwo było poinformować wszystkich o zbliżającym się najeźdźcy.

Informacje praktyczne

Dojazd do tego miejsca jest bardzo łatwy, w odległości około kilkuset metrów od wieży widokowej znajduje się wystarczająco duży parking, by pomieścić wszystkich chętnych. Niektórzy jednak decydują się na spacer z centrum Pruchnika, gdzie również z łatwością pozostawić można samochód, a pod samą wieżę podchodzą pieszo. Rynek jest o tyle ciekawy, że zachowały się tu dawne drewniane chaty. Ta trasa to około 3km, głównie prowadzi przez las, ale trzeba też się liczyć z etapami wyasfaltowanymi. Celem tej wycieczki jest Góra Lwa Wieża razem z dachem liczy sobie 16 metrów wysokości, a sam taras widokowy położony jest na 13 metrze. Jej konstrukcja jest solidna, powstała w 2014 roku i należy do budowli bezpiecznych. Jak wiadomo, małe dzieci trzeba przypilnować na schodach, ale platforma widokowa jest dobrze zabezpieczona, by żadne dziecko z niej nie spadło.
Pruchnik wieża widokowa jest czynna całą dobę, a wejście na nią nie jest w żaden sposób biletowane. Nie ma jednak możliwości kupienia na miejscu niczego do jedzenia i picia, ale w najbliższej okolicy znajdują się gospodarstwa agroturystyczne, w których można zrobić zapasy na dalszą wycieczkę.