Bystrzyca Kłodzka – perła Kotliny Kłodzkiej.

To nieduże miasteczko położone jest w samym sercu Kotliny Kłodzkiej. Położona niespełna 20 km od Kłodzka leży tuż przy ujściu rzeki Bystrzycy do Nysy Kłodzkiej. To miejsce, do którego straci się słabość, bo choć niewielkie zachwyca architekturą, tarasową zabudową i ciekawym położeniem. To jeden z najciekawszych układów miejskich na Dolnym Śląsku.

Stare Miasto.

To mały trapezowaty rynek, otulony licznymi uliczkami. Bystrzyca Kłodzka i jej atrakcje nie są duże, ale stanowią atut turystyczny. Dużo tu średniowiecznych akcentów architektonicznych. Niedaleko rynku jest kościół parafialny, umiejscowiony w najwyższym punkcie miasta. W najniższym, u ujściu dwóch rzek mieści się Starostwo. Ratusz powstał w latach 1851-1852, ale dużo starsza, bo z roku 1736 jest dziesięciometrowa Kolumna Trójcy Świętej. Obok głównego rynku, znajdziemy mały rynek, na którym ustawiono pręgierz i jedyne w Polsce Muzeum Filumenistyczne, czyli o tematyce związanej z ogniem, zapałkami i zapalniczkami.

Kościoły i sacrum.

Najstarszy Kościół pochodzi z roku 1336, ale był przebudowywany i teraz wygląda zupełnie inaczej. Jego patronem jest Święty Michał. Budynek przeszedł pożar, bronił się przed oblężeniem Hustynów i obecnie jest mieszanką różnych stylów. W jego nawie znajdziemy przepiękną rzeźbę Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Kościół Świętego Nepomucena i zespół dawnego kościoła ewangelickiego to też warte zobaczenia zabytki.

Baszta.

Zbudowana na planie kwadratu warownia, to jedyna pozostałość po nie istniejącej już Bramie Kłodzkiej. Przylega ona do istniejących już fragmentów średniowiecznych murów obronnych. Duże wrażenie robi ocalała Brama Wodna, z wiszącą w niej kratownicą. Zabytek pochodzi z XIV wieku.

Okolice.

Miasteczko otoczone jest górami. Niedaleko znajduje się Czarna Góra z drewnianą, widokową wieżą położoną na wysokości 1205 m n.p.m. W Rezerwacie Przyrody oddalonym od miasta o 12 km można podziwiać wodospad Wilczki. Miłośnicy ruchu mogą korzystać z licznych szlaków turystycznych: pieszych i rowerowych. Jaskinia Radochomska to atrakcja, do której można dotrzeć z miasta pieszym szlakiem. Położona jest około 14 km od miasta. W zimie działają liczne górskie stoki i wyciągi.