Zastanawiasz się, jaka forma nurkowania będzie dla Ciebie najlepsza? Chciałbyś przeżyć niesamowitą przygodę, ale przy niewielkim nakładzie finansowym? Dowiedz się jak wygląda bezpieczne nurkowanie bez butli i zaplanuj swój urlop już dziś!

Jako początkujący nurek nie popełnij tego błędu

W momencie, kiedy nie wiesz jeszcze, czy na pewno nurkowanie jest zajęciem dla Ciebie i nie chcesz w najbliższym czasie zapisywać się na kurs, nie zrozum błędnie pojęcia nurkowanie bez butli, gdyż może ono przybrać dwie podstawowe postaci. Pierwszą jest freediving, czyli nurkowanie bez żadnego sprzętu. Kiedy nie jesteś doświadczonym nurkiem, ta forma rozrywki może stać się niebezpieczna. Przekraczając dozwoloną głębokość, zaczynamy ryzykować życiem, więc jeśli nie masz zamiaru zanurzać się głęboko pod lustro wody, najodpowiedniejszą formą nurkowania będzie snorkeling.

Czym jest snorkeling?

Ta forma aktywności to nic innego jak pływanie z fajką. Uprawiany jest tuż pod powierzchnią wody i dzięki niemu możemy obserwować podwodny świat. Rurka zapewnia nam stały dostęp do powietrza, dzięki temu nurkowanie bez butli bez narażania życia, jest możliwe. Zaletą takiego nurkowania jest także brak konieczności posiadania certyfikatów. Do jego uprawiania potrzebny jest jedynie mało kosztowny sprzęt: maska, fajka i płetwy.

Zasady nurkowania z rurką

Pierwszą podstawową zasadą jest odpowiednio dobrany sprzęt. Płetwy nie mogą być ani za duże ani za małe, maska ma szczelnie przylegać do twarzy, a fajka powinna mieć dobrze dobrany ustnik. Warto także zwrócić uwagę na kształt, długość fajki i rodzaj zaworów. Kiedy już zbierzemy cały sprzęt, pozostało jedynie znaleźć odpowiedni zbiornik wodny. Uprawianie snorkelingu jest możliwe także u osób z niewielkimi umiejętnościami pływackimi, ale trzeba wtedy dostosować głębokość. Będąc już nad zbiornikiem wodnym, należy pamiętać, aby rurkę trzymać około 5-8 cm nad lustrem wody.

Nurkowanie bez butli przy zachowaniu odpowiednich zasad może sprawić, że Twój urlop będzie niezapomniany. Kiedy już spróbujesz snorkelingu, kolejnym krokiem powinno być zapisanie się na kurs i rozpoczęcie prawdziwej przygody z nurkowaniem.