Dla tych, co lubią odpoczywać w czasie długich spacerów
Szukasz odpoczynku i relaksu w formie długich spacerów na szlakach, pomiędzy lasami, łąk, pagórków?
Ta propozycja jest właśnie dla Ciebie, dla osób spragnionych aktywnej ciszy oraz spokoju.
Tenczyński Park Krajobrazowy usytuowany jest geograficznie na terenie aktualnie aż 9 małopolskich gmin, czyli są to: Kraków, Wielka Wieś, Alwernia, Babice, Chrzanów, Liszki, Krzeszowice, Trzebinia oraz Zabierzów. Jest to jeden z pięciu Zespołów Jurajskich Parków Krajobrazowych obok, Krakowa. Został on utworzony w 1981 r. o powierzchni 13 658, 1 ha. Zasięgiem również obejmuje tzw.,: Garb Tenczyński. Stąd właściwie wywodzi się jego nazwa parku Tenczyńskiego. Razem z przepięknymi kompleksami leśnymi takimi jak: Puszczą Dulowską, Las Zwierzyniec. Natomiast drzewostany pomiędzy Nielepicami a Zabierzowem oraz kompleksami w okolicach Babic i Regulic- są to niezwykle piękne miejsca, które warto odwiedzić. W jego urozmaiconym krajobrazie znajdują się m. in. liczne skały, nazywane ostańcami. Powstałem wiele milionów lat temu z wapieni górno-jurajskich. Wciąż podlegają one procesom krasowym. Także niewielkie jaskinie oraz paleozoiczne skały, które co roku przyciągają dużą liczbę turystów, także z zagranicy, Są to świetne zachowane naturalne obiekty pochodzenia wulkanicznego. Powierzchnia, bo ponad 1/3 obszaru parku Tenczyńskiego stanowią lasy, zwane buczynami karpackimi, bory mieszane- z drzew rodzaju: sosnowo-dębowe, łęgi olszowe oraz lasy grądowe. Występują w nich bardzo rzadkie i zarazem będące pod ścisłą ochroną gatunki roślin tj.:: rojnik pospolity, tojad mołdawski, bluszcz pospolity,, skrzyp olbrzymi, lilia złotogłów, rosiczka okrągłolistna czy barwinek pospolity. W parku mieszkają też chronione gatunki zwierząt (m. in.: czajka,, płomykówka, łoś,,myszołów zwyczajny, krogulec, derkacz oraz żółw błotny.
Dodatkowo w opisywanym parku mieści się 5 rezerwatów przyrody. Są to obszary na terenie powiatu krakowskiego: Wąwóz Mnikowski, Skała Kmity, Zimny Dół. Oprócz tego znajduje się w nim: 3 użytki ekologiczne, 47 pomników przyrody, 2 stanowiska dokumentacyjne.
Ponadto pośród zabytków na uwagę szczególnie zasługują: ruiny zamku Tenczyn z XVI–XVIII w., zamek Lipowiec z XIV w- Zamki można zwiedzać przez cały rok oraz ich zespoły dworskie. Kolejne godne polecenia zabytkowe miejsca parku to odpowiednio: dwór w Aleksandrowicach z XVII–XIX w. ,zespół dworski w Mnikowie z XVI–XX w. czy zespół pałacowy w Balicach z XVI–XX w.
Na terenie całego parku jest obecny naturalny- skansen w miejscowości: Wygiełzowo (teren: Nadwiślańskiego Park Etnograficznego).
Podsumowując, jak wynika z opisu, jest tam sporo miejsca do odwiedzania. Wokół, na zewnątrz tych rezerwatów, oczywiście w dozwolonych do tego miejscach jest rozwinięta baza, infrastruktura- noclegowa, reakreacyjno -cateringowa.
Miejsce posiada niezmierżona ilość szlaków do ich przebycia, pokonania na piechotę w mniejszych lub większych grupach osobowych.
Wiec pozostaje tylko spakować się i ruszać na podbój Parku Tenczyńskeigo, komu w drogę, temu w drogę w naturze.
Najnowsze komentarze