O kotach brytyjskich mówi się często, że są arystokratami wśród kotów. Być może mają w sobie coś z wojownika, ponieważ według legend miały przywędrować na Wyspy Brytyjskie wraz z rzymskimi legionistami a ich rolą była ochrona jedzenia przed gryzoniami (choć obecnie kojarzą się bardziej z lenistwem) . Koty brytyjskie kojarzymy z rasą krótkowłosą choć warto wiedzieć, że istnieje również odmiana długowłosa – krzyżówka brytyjczyka z persem.

Charakterystyka rasy

Kot brytyjski to przede wszystkim spokojny kot – słynie ze swojego spokojnego usposobienia, jest zatem polecany dla rodzin z dziećmi, seniorów czy osób posiadających inne zwierzęta domowe. Nie jest agresywny, lubi być głaskany i przebywać blisko człowieka. Nie lubi natomiast brania na ręce czy ściskania. Brytyjczyk to również domator i zwierzę niewychodzące – wcale nie przypomina typowego kociego drapieżnika. Jak każdy kotek, wymaga zapewnienia mu dobrego jedzenia, zabawek, drapaków i kontaktu ze swoim właścicielem. Świetnie odnajdzie się zarówno w przestronnym domu jak i małym mieszkaniu.
Koty brytyjskie słyną również ze swojej inteligencji, elegancji i gęstej sierści.

Żywienie

Dieta kota brytyjskiego opiera się na kilku ważnych składnikach: są to białka zwierzęce, aminokwasy, oleje, tłuszcze i witaminy. Na rynku można dostać specjalne rodzaje karm dedykowane właśnie tej rasie kotów. Są to zarówno karny suche jak i mokre. Warto również pamiętać o tym, że inną karmę podamy małemu kotkowi (do 12. miesiąca życia) a inną dorosłemu i wykastrowanemu osobnikowi. Należy wiedzieć, że kot brytyjski waga wynosi od 3,5 do 8 kilogramów – ta rasa kotów jest zaliczana do kotów średnich lub dużych i jest największą spośród ras kotów krótkowłosych. Samice kota brytyjskiego są lżejsze (najczęściej ważą ok. 5 kg).
Wybierając karmę dla naszego kota, należy zwrócić uwagę aby zawierała ona pełnowartościowe składniki odżywcze: białko pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, tłuszcze, oleje i aminokwasy. W suchej karmie dobrej jakości zawartość mięsa powinna być wysoka (30-40%), ponadto powinny tam znaleźć się aminokwasy takie jak luteina, tauryna, metionina i lizyna. Kot nie potrafi samodzielnie wytworzyć tych substancji a są one niezbędne do zapewnienia zwierzęciu zdrowego rozwoju i odpowiedniej kondycji. Oleje wpływają na zdrową sierść kociego arystokraty. Należy też dbać o urozmaiconą dietę: oprócz suchej karmy, kot powinien dostawać również mokrą (np. w formie przekąski) a także mieć stały dostęp do wody pitnej.