Pszczyńskie Żubry czekają
Zagroda o nazwie „Pszczyńskie Żubry” to powstały w nadleśnictwie Kobiór: obszar Ośrodka Edukacji Ekologicznej. Stado żubrów żyjące/ rezydujące w zagrodzie na powierzchni 10ha liczy już 7 osobników. Można je podziwiać już na początku, na wejściu do ośrodka, w którym chętnie przebywają, wygrzewając się, odpoczywając na w słońcu i prezentując się w pełnej swojej okazałości turystom. Pozostała część stada 40 sztuk zamieszkuje tutejsze lasy niedostępne dla zwiedzających. Rezerwat Żubrów w postaci zagrody “Pszczyńskie Żubry” jest pierwszym w Polsce południowej Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej. Budowa tego ośrodka trwała trzy lata. Ośrodek sąsiaduje z zamkniętym rezerwatem, który podczas drugiej wojny światowej nigdy nie był dostępnym dla turystów.
Kompleks rezerwatu został urządzony na wzór naturalnego środowisko życia tych zwierząt. Duży park leśny jest ogrodzony siatką, chowaną w gęstwinie.
Dzięki temu nie rzuca się w oczy i naokoło niej, Poprawiona tzw.: ścieżka dydaktyczna dla zwiedzających, mające długość, w granicach do 2 km. Wzdłuż ścieżki ulokowane zostały tablice informacyjne i edukacyjne,
.
Na terenie miejsca – rezerwat żubrów ulokowana została tzw.: stara leśniczówka. Została w niej urządzona sali multimedialna. Miejsce te znakomicie nadaje się na zorganizowanie prelekcji dla przybywających do zagrody licznych wycieczek ze szkół. Jednak ze względu na ogromne zainteresowanie, zaleca się wcześniejszą rezerwację sali multimedialnej.
Historia Żubrów na tych terenach- krótko.
Żubry są zwierzętami hodowanymi na tych terenach od kilkudziesięciu lat, dokładnie od około 100 lat. Przez długi okres czasu zwierzęta te nie były dostępne dla zwiedzających – m. in. przez brak bezpiecznej infrastruktury. Pozwalającej na poruszanie się turystów po wyznaczonych trasach terenu rezerwatu i pod zagwarantowaniem przy tym jednocześnie swobodnego życia zwierzętom zamieszkującym obszar prawnie chroniony. Początek hodowli Żubrów ustanowił: car Aleksander II, postanowił podarować księciu pszczyńskiemu Janowi Henrykowi XI Rochbergowi 4 żubry w roku 1865. Od tamtego czasu zwierzęta te są hodowane, a ich liczba stale i systematycznie wzrasta, tym samym powiększając ich populację.
W Polsce wyodrębnione zostały dwie linie hodowlane Żubrów, czyli: białowieska oraz pszczyńska (na Śląsku).
Godziny otwarcia pszczyńskiej zagrody Żubrów
Zagroda w miejscowości Jankowice otwarta jest codziennie oprócz poniedziałków. Najłatwiej dojechać do niej: skręcając w lewo z trasy Katowice – w kierunku Bielsko-Biała na wysokości Pszczyny.
W niedalekiej przyszłości zagroda będzie w dalszej rozbudowie, o kolejną wiaty. Między innymi miejsca obserwacyjne mające za zadanie zapewnić jeszcze większy komfort dla zwiedzających, Planowane jest także założenie ogrodu dendrologicznego. Natomiast dla osób niepełnosprawnych zostanie dostosowana oraz oddana do użytku ścieżka dydaktyczna o długości 2 kilometrów, wokół zagrody. Na terenie zagrody działa równocześnie punkt informacji turystycznej oraz sklep z wydawnictwami o ziemi pszczyńskiej, a także jej: pamiątkami. Dla zmotoryzowanych udostępniono duży parking przed wejściem do zagrody.
CENNIK oraz godz. zwiedzania
Godziny zwiedzania: V-IX: wt-pt: 1. 00-17. 00, sb-nd: 10. 00-20. 00, X-IV: wt-pt: 10. 00-16. 00, sob., nd: 10. 00-17. 00
Bilety: normalny 5 zł, ulgowy 3 zł
Zapraszamy wszystkich chętnych na spotkanie z Żubrami, ich stylem życia i niezwykłą wyjątkowością tego gatunku, tych zwierząt.
Najnowsze komentarze