Sudoku jest zagadką logiczną rozwiązywaną przez miliony ludzi na całym świecie. Wszyscy pokochali ją za proste zasady oraz niezliczone warianty możliwej rozrywki. To łamigłówka, której rozwiązywanie może przynieść nam sporo rozrywki a także rozwinąć umiejętność logicznego myślenia i zdolność zapamiętywania. A jak wyglądała historia sudoku i w którym kraju zostało opublikowane po raz pierwszy? Sprawdźmy to!

Początki

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że początki sudoku sięgają 1979 roku i wbrew japońsko brzmiącej nazwie wcale nie wywodzi się ono z Kraju Kwitnącej Wiśni. Zawrotną, światową karierę ta łamigłówka robi bowiem dopiero od 15 lat! Pierwsze w historii sudoku opracował i opublikował Amerykanin Howard Garns. Swoją łamigłówkę zatytułował “Number Place”. Od tego czasu sudoku przeszło jednak wiele zmian, dzięki którym przypomina to znane nam dzisiaj. Bliższą współczesnej grę logiczną, pod znaną dziś nazwą sudoku, opublikowano po raz pierwszy w japońskim kwartalniku “Nikoli” w 1986 roku. “Nikoli” to znane w Japonii, niemal kultowe wydawnictwo zajmujące się publikacją czasopism i książek z zagadkami matematycznymi oraz grami logicznymi.
Prawdziwa moda na rozwiązywanie sudoku przyszła jednak niemal dwadzieścia lat później. Sudoku zaczęło ukazywać się regularnie w brytyjskim dzienniku “The Times” w grudniu 2004 roku i niemal natychmiast zyskało sławę oraz sympatię czytelników. Warto tutaj wspomnieć, że “Times” to jeden z najpoczytniejszych i najbardziej wpływowych dzienników brytyjskich oraz jedna z najstarszych ukazujących się gazet na świecie. Za sprawą sukcesu łamigłówki logicznej na Wyspach Brytyjskich, sudoku zaczęły publikować również inne gazety i czasopisma w wielu krajach. W Polsce sudoku (pod taką nazwą) po raz pierwszy zamieściła na swoich łamach “Polityka” w 2005 roku. Później popularny kwadrat “9 na 9” zaczęły publikować również inne periodyki. Także i w naszym kraju sudoku zdobyło liczne grono fanów. Obecnie w Internecie znaleźć można tysiące różnych wariantów tej gry, fankluby czy strony dla miłośników, okazjonalnie ukazują się też czasopisma z różnymi wariacjami sudoku.

Czy wiesz, że…

1. W Polsce sudoku zamieszczano przed wspomnianym już 2005 rokiem ale nigdy wcześniej nie ukazało się ono pod taką nazwą. W niektórych numerach “Wiedzy i Życia” można znaleźć łamigłówkę pod nazwą “Dziewięć na dziewięć”, nie zdobyła ona jednak szerszej popularności.
2. Naukowcy udowodnili, że istnieje 6 670 903 752 021 072 936 960 możliwych plansz sudoku. Imponująca liczba, prawda? Chyba nie uda się rozwiązać wszystkich w czasie całego życia!
3. Aby rozwiązać sudoku, musi zostać podanych 17 cyfr w całym diagramie. W przeciwnym wypadku rozwiązanie zagadki będzie niejednoznaczne. Według naukowców, liczba znanych 17-cyfrowych plansz z jednoznacznym rozwiązaniem wynosi 49 151.
4. Pierwowzorem sudoku mógł być tzw. kwadrat łaciński wymyślony i opracowany w średniowieczu przez matematyków arabskich. Sudoku różni się jednak od owego kwadratu tym, że cyfry nie mogą powtarzać się nie tylko w wierszach i kolumnach źle również w małych kwadratach 3×3.